Automatyka.eu

36 tys. nowych miejsc pracy powstało w SSE w 2007 roku

PAIiIZ | Sobota, 31 maj 2008r.

Specjalne Strefy Ekonomiczne mogą uznać ubiegły rok za udany: liczba miejsc pracy wzrosła o 25% (tj. o 36 tys.), a przedsiębiorcy zainwestowali na ich terenie ponad 10 mld zł - poinformowało Ministerstwo Gospodarki.

9782_preview

Tagi:


Pod względem dynamiki wzrostu inwestycji w poszczególnych strefach na pierwszym miejscu plasuje się strefa krakowska, która 213-procentowy wzrost zawdzięcza inwestycji MAN Trucks w Niepołomicach (ponad 410 mln zł). Na drugiej pozycji znalazła się strefa tarnobrzeska, w której nakłady inwestycyjne poniesione przez LG Philips LCD Poland (Kobierzyce) wyniosły ponad 928 mln zł, co stanowi 22% inwestycji w tej strefie. Pierwszą trójkę zamyka strefa kostrzyńsko-słubicka. 40% całego zainwestowanego kapitału przypada na strefy katowicką i wałbrzyską.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest również liderem pod względem zatrudnienia - 4280 miejsc pracy powstało tam za sprawą inwestycji TRW Polska, 2736 miejsc pracy dzięki General Motors Manufacturing Poland, a LEAR Corporation Poland II utworzyło ponad 1800 miejsc pracy. Łącznie w KSSE pracuje obecnie 35 tys. osób. W drugiej w tej kategorii strefie wałbrzyskiej największe, jeśli chodzi o wzrost zatrudnienia, inwestycje to: MAHLE Polska - 2906 miejsc pracy, POLAR - 2498 miejsc pracy, FAURECIA WAŁBRZYCH - 2292 miejsc pracy oraz Toyota Motor Manufacturing Poland - 2073 miejsc pracy. W WSSE zatrudnionych jest aktualnie ponad 28 tys. pracowników. Na kolejnych miejscach znajdują się strefy tarnobrzeska oraz pomorska. W 2007 r. największy przyrost zatrudnienia odnotowały strefy: łódzka, kamiennogórska i pomorska.

Do pięciu czołowych krajów, z których pochodzi ponad 73% kapitału zainwestowanego w strefach, zaliczają się: Polska, Niemcy, USA, Japonia i Włochy. W roku 2006 państwa te także znajdowały się w czołówce, przy czym drugą pozycję zajmowali inwestorzy amerykańscy z udziałem na poziomie 20%. W 2007 r. wartość inwestycji amerykańskich wzrosła nieznacznie (o ok. 90 mln zł), podczas gdy inwestycje niemieckie zwiększyły się aż o 2,2 mld zł. Pozwoliło to spółkom z kapitałem niemieckim wyprzedzić Amerykanów i uplasować się na drugiej pozycji w strukturze kapitałowej inwestycji.

Blisko 32% nakładów inwestycyjnych ponieśli przedsiębiorcy reprezentujący branżę motoryzacyjną, która zdominowała strefy katowicką, legnicką, wałbrzyską i krakowską. To rezultat zbliżony do roku 2006, w którym udział tego sektora wynosił 35,7%. Drugie miejsce zajmują producenci wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - 10%, kolejne - producenci wyrobów z metalu - 9,6%, wyprzedzający nieznacznie producentów urządzeń elektrycznych i optycznych - 9,4%.

Łączna powierzchnia stref wzrosła o 2 800 ha i wynosi obecnie 10 963,11 ha, z czego blisko 70% to grunty zagospodarowane. Rada Ministrów wydała 20 rozporządzeń zmieniających granice stref. Najwięcej gruntów zostało włączonych do strefy wałbrzyskiej - blisko 500 ha, co stanowi ok. 18% powierzchni gruntów rozdysponowanych w 2007 r. Znaczny obszar przypadł również w udziale strefie łódzkiej (385 ha) i pomorskiej (377 ha).

Największe zagospodarowanie cechowało strefy: legnicką (ponad 77%), krakowską (ponad 76%) i kostrzyńsko-słubicką (ponad 75%). Najwięcej wolnych gruntów w stosunku do powierzchni strefy znajdowało się natomiast w strefach słupskiej i starachowickiej, gdzie stopień zagospodarowania wynosił ok. 48%. Największy wzrost zagospodarowania dało się zaobserwować w także w strefie legnickiej, przy czym jej powierzchnia nie uległa zmianie.

W roku 2007 zostało wydanych 201 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnych Stref Ekonomicznych, co stanowi blisko 19% ogółu zezwoleń. W ostatnim roku największą liczbę inwestorów przyciągnęły strefy: katowicka (33), kostrzyńsko-słubicka (24) i wałbrzyska (23). (Ministerstwo Gospodarki)

Raport dostępny na stronie www.mg.gov.pl

9782_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy