Automatyka.eu

Technologia Saia w transalpejskim tunelu

Sabur | Piątek, 20 czerwiec 2008r.

15 czerwca 2007 roku miała miejsce uroczysta ceremonia otwarcia w Lötschberg, najdłuższego tunelu lądowego w Europie, który skraca czas podróży przez Szwajcarię do niecałych 2 godzin.

Tunel_preview

Każdego dnia przez 35-kilometrowy tunel wydrążony pod Alpami, z prędkością do 250 km/h przejeżdżają 42 szybkie pociągi pasażerskie i 80 pociągów towarowych. Jest to kolejny tunel w tym regionie Europy wykorzystujący kompetencje i technologię Saia w kluczowych systemach zarządzania bezpieczeństwem i infrastrukturą. Warto zauważyć,  że tak zaawansowany i innowacyjny system sterowania,  jaki zastosowano w Lötschberg stanowił zaledwie 0,4 % kosztów całej inwestycji.

Techniczny majstersztyk wykorzystujący technologie Saia®
Spośród ogółem 21 centrów sterujących, 8 znajduje się wewnątrz tunelu. Centra te kryją w 136 szafach cały system zarządzania infrastrukturą tunelu i kolei. Są to systemy do sterowania zasilaniem prądem zmiennym, wyposażenie dla łączności radiowej, systemy bezpieczeństwa, instalacje odpowiedzialne za nieprzerwane dostarczanie zasilania. Warunki klimatyczne wewnątrz tunelu są bardzo niekorzystne dla urządzeń elektronicznych (temperatura 35 ° C, wilgotność względna ok. 80 %) i wymuszają stosowanie niezawodnego systemu sterowania klimatyzacją. Ten redundantny system stworzono przy użyciu 280 sterowników Saia®PCD2, wśród nich PCD2.M480 z podwójnym Ethernetem. Co 333 m nitki tunelu połączone są przejściami międzynawowymi (łącznie 104 przejścia), które w razie pożaru lub innego niebezpieczeństwa zapewnią drogę ewakuacji. W każdym z przejść znajdują się klimatyzowane szafy sterujące, monitorowane za pomocą modułów zdalnych PCD3.RIO (ok. 1300 szaf). Szafy te mieszczą urządzenia do sterowania zasilaniem, oświetleniem awaryjnym, alarmami przeciwpożarowymi, transmisją danych oraz komunikacją radiową. Oparty na Saia®PCD system zapewnia sygnalizację dróg ewakuacyjnych w razie pożaru, a także łączy pojedyncze, autonomiczne systemy w jeden zintegrowany system monitoringu infrastruktury tunelu. Elementy systemu mogą być obsługiwane lokalnie za pomocą prostych w obsłudze terminali operatorskich PCD7.D23x.

Tunel_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy