Automatyka.eu

ABB zmodernizuje górniczy wyciąg szybowy w Zakładach Górniczych „Rudna”

ABB | Piątek, 11 lipiec 2008r.

ABB Sp. z o. o. podpisała kontrakt o wartości kilkunastu milionów złotych z KGHM Polska Miedź S.A. Oddział Zakłady Górnicze „Rudna”.

Rudna_maszyna_406_preview

Tagi:


W ramach podpisanego kontraktu ABB dostarczy maszynę wyciągową, składającą się z części mechanicznej, elektrycznej i układu sterowania. Dostawa obejmie również urządzenia sygnalizacji i łączności szybowej z siedmioma stanowiskami sygnalizacyjnymi oraz zespół kół odciskowych. ABB jest także odpowiedzialna za montaż i uruchomienie dostarczanych urządzeń oraz szkolenie personelu klienta w zakresie obsługi dostarczonego systemu. Celem modernizacji wyciągu szybowego R1 jest zwiększenie jego wydajności. Nowa maszyna wyciągowa będzie przystosowana do znacznie większych docelowych parametrów pracy (Q=23 000 kg, v=16 m/s). Tym samym technologia ABB pozwoli Zakładom Górniczym „Rudna” podnieść efektywność produkcji z jednoczesnym zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i dbałości o zużycie energii. W tym celu zastosowane zostaną energooszczędne napędy elektryczne, nowoczesny system sterowania 800xA i najnowszej generacji układ hamulcowy.

Modernizacja górniczego wyciągu szybowego w przedziale skipowym szybu R1 to już piąta realizacja, jaką ABB w ostatnich latach wykonała dla Zakładów Górniczych „Rudna” i dziewiąta w całym KGHM. W roku 2003 ABB zmodernizowała maszynę południową, pierwszą z dwóch bliźniaczych maszyn szybu „Rudna” R2. Trzy lata później klient powierzył ABB kompleksową modernizację maszyny północnej. Są to obecnie największe urządzenia tego typu pracujące w Polsce i jedne z największych w Europie.

Zakłady Górnicze „Rudna” są jednym z trzech oddziałów górniczych KGHM i największą kopalnią spółki, dając ponad połowę produkcji krajowej Polskiej Miedzi. Jednocześnie ZG „Rudna” jest największą i najgłębszą kopalnią rudy miedzi na świecie.

***
ABB (www.abb.com) jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki, które pozwalają klientom przemysłowym oraz zakładom użyteczności publicznej zwiększyć swoją efektywność przy zminimalizowaniu oddziaływania na środowisko. Grupa ABB zatrudnia 110 000 pracowników w ponad 100 krajach świata.

Rudna_maszyna_406_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy