Automatyka.eu

BOT Elektrownia Bełchatów - Nowy wyłącznik generatorowy dla bloku 10

ABB | Wtorek, 22 lipiec 2008r.

Po siedmiu miesiącach ABB zakończyła realizację kontraktu dla Elektrowni Bełchatów. Przedmiotem umowy była dostawa wyłącznika generatorowego typu HECS 130L produkcji ABB dla bloku nr 10.

Wylacznik_generatorowy_hecs_130l_preview

Tagi:


Jego wymiana nastąpiła w ramach projektu „Przyłączenie drugiego bloku energetycznego do rozdzielni EBE 110 kV”. Realizacja zakończonego w czerwcu br. projektu spowodowana była potrzebą zwiększenia mocy zwarciowej układu wyprowadzenia mocy bloku nr 10, wynikającej m.in. z budowy nowego bloku 850 MW. Wyłącznik generatorowy HECS 130L zastąpił pracujący tam dotychczas wyłącznik typu HEC 4, który nie posiadał wystarczających parametrów technicznych do pracy w zmienionych warunkach. Montaż nowego urządzenia był konieczny dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy układu wyprowadzenia mocy bloku po zwiększeniu mocy zwarciowej. Dzięki wymianie urządzenia zdolność wyłączalna wzrosła ze 100 do 130 kA. Nowy wyłącznik jest także nowocześniejszym produktem o wydłużonym okresie pracy między remontami. Realnie oznacza to 20 lat działania bez konieczności renowacji lub 20 tysięcy operacji łączeniowych ZAŁĄCZ/ WYŁĄCZ.

Elektrownia Bełchatów podjęła współpracę z ABB na podstawie swojego dziesięcioletniego doświadczenia w eksploatacji wyłączników generatorowych ABB. Sprawę przesądziły bezawaryjna eksploatacja urządzeń oraz dobre relacje między firmami.
Obecny wyłącznik jest już dziewiątym z kolei do dostarczonym przez ABB do Elektrowni Bełchatów. Pierwsza instalacja odbyła się w 1998 roku w układzie wyprowadzenia mocy tego samego bloku nr 10, gdzie wówczas w kontrakcie „pod klucz” ABB wymieniła rosyjski wyłącznik wydmuchowo–powietrzny typu WWG 20 na nowoczesny wyłącznik HEC 4 pracujący w technologii SF6.

ABB jest światowym liderem w zakresie produkcji wyłączników generatorowych z 70-proc. udziałem w rynku. Wyłączniki produkowane przez ABB są najbardziej zaawansowanymi technologicznie i najnowocześniejszymi produktami. Ich bardzo wysoka jakość i niezawodność zyskała uznanie klientów na całym świecie, gdzie pracuje ich już prawie 6 tysięcy. Do Polski od 1991 roku dostarczono 70 wyłączników generatorowych w technologii SF6.

***
ABB (www.abb.com) jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki, które pozwalają klientom przemysłowym oraz zakładom użyteczności publicznej zwiększyć swoją efektywność przy zminimalizowaniu oddziaływania na środowisko. Grupa ABB zatrudnia 110 000 pracowników w ponad 100 krajach świata.
Wylacznik_generatorowy_hecs_130l_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy