Automatyka.eu

Systemy bezpieczeństwa firmy Gamma System

Gamma System | Poniedziałek, 08 wrzesień 2008r.

Prezentujemy kompleksową ofertę systemów bezpieczeństwa: maty, listwy, zderzaki, moduły sterowania, bariery oraz wyłączniki krańcowe.

Gammasystem_preview

Maty bezpieczeństwa Gamma System zostały zaprojektowane i skonstruowane do zabezpieczania osób pracujących w miejscach narażających na utratę zdrowia lub życia. Urządzenia spełniają normy dotyczące zapobiegania ryzyka: EN 292-1 i EN 292-2 oraz normy specyficzne EN 1760-1 i EN 954-1.
Mata bezpieczeństwa Gamma System jest układem wyposażonym w jeden lub więcej czujników, umożliwiających rozpoznanie nacisku spowodowanego przez człowieka. Mata reaguje na zmiany nacisku a system sterowania weryfikuje dane zgodnie z określoną kategorią.
Wykrycie obciążenia spowodowanego przez jedną lub więcej osób powoduje odpowiednią reakcję obwodów logicznych, umożliwiającą np. zatrzymanie procesu produkcyjnego, mogącego zagrozić zdrowiu lub życiu osoby znajdującej się w niebezpiecznej strefie.

Listwy bezpieczeństwa Gamma System eliminują ryzyko zmiażdżenia lub przecięcia spowodowanego przez ruchome drzwi, ściany przesuwne, bramy elektryczne itp. Listwy składają się z aluminiowego profilu mocującego w kształcie litery C (z opcją dodatkowych elementów montażowych) oraz profilu PVC (typ B0, typ B1N, typ B2N, typ B3) z wbudowanym czujnikiem. Czujnik składa się z dwóch metalowych płytek, które na skutek zgniecenia zwierają się zamykając obwód.
Listwy dostarczane są z elementami sterowania kontrolującymi ciągłość połączenia, zamieniając w razie zamknięcia obwodu stan z NO na NC.
Listwy bezpieczeństwa Gamma System spełniają normy EN 1760-2, EN 954-1 oraz EN 12978 dotyczącą drzwi i bram garażowych.

Zderzaki bezpieczeństwa Gamma System skonstruowano do zabezpieczenia osób przed kolizją z pojazdami i maszynami (lub ich ruchomymi częściami) pracującymi na hali produkcyjnej, takimi jak dźwigi, wózki widłowe, urządzenia do składowania pionowego. We wnętrzu zderzaka wypełnionego pianką poliuretanową znajduje się czujnik. Całość zabezpieczona jest warstwą izolacyjną. Dzięki swojej budowie i dużej czułości urządzenie bardzo sprawnie reaguje na przeszkody. Oprócz standardowych kształtów zderzaków Gamma System istnieje możliwość realizacji zamówienia profili o niemal dowolnym kształcie i wykończeniu odpowiednim dla specyficznych warunków:

 • powlekane dwuskładnikową farbą nieprzepuszczalną.
 • powlekane w PVC
 • powlekane przeciwiskrowo
 • powlekane powłoką nieprzepuszczalną

Zderzaki bezpieczeństwa produkowane są zgodnie z normami EN 1760-3 i EN 954-1.

Moduły sterowania  Gamma System służą do ciągłego nadzorowania pracy mat, listew i zderzaków bezpieczeństwa. Dwa przekaźniki bezpieczeństwa z otwartymi stykami wykrywają sygnały pochodzące z czujników wbudowanych w dany układ (matę, listwę, zderzak bezpieczeństwa). Moduły mogą obsługiwać jedno lub kilka urządzeń bezpieczeństwa jednocześnie.

GS01 CONTROL PLUS
wielofunkcyjny, programowalny moduł bezpieczeństwa

Moduł GS01 Control Plus umożliwia kontrolę wielu urządzeń bezpieczeństwa, takich jak maty bezpieczeństwa, wyłączniki krańcowe bezpieczeństwa i przyciski awaryjne, poprzez sprawne zarządzanie ich sygnałami wyjściowymi. Moduł umożliwia ustawianie żądanego czasu wyzwolenia przycisków, wyłączników krańcowych i innych urządzeń bezpieczeństwa

Dane Techniczne

 • zasilanie - 24 VDC +/- 10%
 • pobór mocy - 90 mA
 • wejścia - 7 (podwójny kanał)
 • wyjścia - 9 (podwójny kanał)
 • obciążalność wyjść - 6 A
 • wskaźniki - 16 diód LED       

Bariery bezpieczeństwa i przekaźniki bezpieczeństwa Gamma System to seria urządzeń fotoelektrycznych pracujących w podczerwieni, skonstruowanych do zabezpieczenia operatorów maszyn i urządzeń przed dostępem do stref niebezpiecznych dla zdrowia lub życia. W ofercie znajdują się urządzenia pracujące w kategorii bezpieczeństwa 2 lub 4 i z różną rozdzielczością (ilością promieni). W zależności od modelu wiązki światła rozmieszczone są co 14, 30, 55, 65 i 175 mm. Bariery zabezpieczają obszar o wysokości od 100 do 2000 mm i długości od 0,3 do 15 m i zasilane są 24 VDC.
Oferta obejmuje rozwiązania zawierające nadajnik i odbiornik w jednej obudowie pozwalając układowi pracować jako kurtyna świetlna oraz zachowując IP67. Wersje z osobnym nadajnikiem i odbiornikiem powinny współpracować z przekaźnikami bezpieczeństwa kategorii 4.
Bariery Gamma System są zgodne z normami  EN 61496-1 i IEC 61496-2

Wyłączniki krańcowe bezpieczeństwa, czujniki magnetyczne bezpieczeństwa i moduły sterowania Gamma System to seria urządzeń mechanicznych i magnetycznych do kontroli właściwego zamknięcia drzwi, bram oraz pozycji części ruchomych.

Dzięki separowanym stykom umożliwiającym przełączanie wysokich prądów i widocznemu stanowi położenia głowicy, mechaniczne wyłączniki krańcowe umożliwiają bezpieczne i skuteczne działanie.
Wyłączniki krańcowe oferowane są w oprawie plastikowej IP65, metalowej IP66 o szerokości 30 lub 50 mm, w trzech konfiguracjach:

 • System kluczowy (różne typy kluczy), głowica ustawialna do 90o
 • System w wałkiem ze stali ocynkowanej
 • System dźwigni ze stali ocynkowanej.

Modele magnetyczne znajdują zastosowanie szczególnie w trudniejszych warunkach pracy, wszędzie tam, gdzie występują zanieczyszczenia, kurz i wilgoć. Posiadają stopień ochrony IP67 i są dostępne w dwóch typach obudowy:

 • cylindrycznej o średnicy 6mm
 • prostokątnej 67x25 mm lub 48x40mm

Wszystkie modele posiadają po jednym wyjściu NO i NC
Aktywacja  może przebiegać niezależnie w trzech osiach i dokonuje się po zbliżeniu głowicy z magnesem. Istnieją mechaniczne i graficzne punkty nastawy umożliwiające poprawny montaż i ustawienie pozycji czujników.
Do współpracy z wyłącznikami magnetycznymi i mechanicznymi przystosowane są dwa różne moduły bezpieczeństwa kategorii 4, stosowane w zależności od ilości obsługiwanych czujników (do 6 niezależnych wejść sygnałów z czujników).

Przyciski awaryjne i dwuręczne panele bezpieczeństwa Gamma System to najnowsze i najskuteczniejsze rozwiązania na rynku bezpieczeństwa przemysłowego. Wciśnięty przycisk odblokowuje się poprzez przekręcenie grzybka. W celu lepszej identyfikacji stanu otwarty/zamknięty przycisk posiada odpowiedni zielony pasek.
Przyciski grzybkowe mogą być dostarczone w dwóch wersjach:

 • jako osobne komponenty do swobodnego montażu z osobną obudową, grzybkiem i maksymalnie 6 stykami NO lub NC do wyboru. Istnieje możliwość zamontowania specyficznego bloku styków składającego się z NC z NO.
 • jako gotowa kaseta sterownicza o rozmiarach 65 x 65 mm, zbudowana z plastiku lub aluminium – obie ze stopniem ochrony IP65. W komplecie znajdują się okrągłe oznaczenia o średnicy 60 lub 90 mm.

Ofertę uzupełnia nowoczesny i ergonomiczny panel z dwoma przyciskami i obsługiwany dwuręcznie, stosowany m.in. do obsługi pras, gilotyn itp…, uniemożliwiający operatorowi uruchomienie niebezpiecznego narzędzia jedną ręką. Panel ma wymiary 380 x 90 x 90mm i nadaje się do montażu nawet na niewielkich urządzeniach przemysłowych.
Oprócz standardowych przycisków bocznych uruchamiających dany proces technologiczny, panel może posiadać środkowy przycisk bezpieczeństwa STOP EMERGENCY.
Przyciski i panele bezpieczeństwa współpracują z modułami sterowania kategorii bezpieczeństwa 4.

W swojej ofercie Gamma System posiada serię wyrobów do ochrony antywłamaniowej i ochrony niebezpiecznego obszaru, z regulacją zakresu od 0 do 200 m w zależności od wybranego czujnika:

 • pasywny czujnik podczerwieni pracujący w zasięgu do 4 m z możliwością pracy jako kurtyna
 • bariera podczerwona, dostępna w wersji od 2 do 8 promieni, odległości promieni od 50 do 190mm i zasięgu działania od 4 do 40 m.
 • aktywny system pracujący w zakresie mikrofal o zasięgu od 30 do 100 m.
Gammasystem_small Gs01_control_plus_small Listwy_bezpieczeństwa_small Maty_bezpieczeństwa_small Moduły_sterowania_small Zderzaki_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

 • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy