Automatyka.eu

INTROL w CERN

INTROL | Środa, 10 wrzesień 2008r.

W dniu 10 września bieżącego roku miało miejsce rewolucyjne w skali światowej doświadczenie przeprowadzone przez Europejską Organizacje ds.Badań Nuklearnych – CERN. Swój udział w tym niezwykłym eksperymencie miał również INTROL.

1_preview

Tagi:


Doświadczenie  dotyczyło uruchomienia akceleratora LHC czyli Wielkiego Zderzacza Hadronów. Wydarzenie to jest początkiem przygotowywanych od 20 lat eksperymentów, które mają na celu poznanie budowy wszechświata i struktury materii.

 

Jednym z podstawowych elementów akceleratora LHC jest detektor CMS wykrywający efekty zderzeń przyspieszonych cząstek. W czasie trwania eksperymentów będzie wydzielać się duża ilość ciepła, które odprowadzane będzie poprzez zaprojektowane w tym celu instalacje chłodnicze. Właśnie pracę nad tymi elementami skomplikowanej struktury akceleratora leżały w zakresie prac wykonywanych przez INTROL S.A.

W oparciu o wymagania i założenia CERN zaprojektowano i wykonano kompletne instalacje chłodnicze dla poszczególnych modułów detektora. W zakres prac INTROL S.A wchodziły: koncepcja i projekt układu sterowania; dostawa pomiarowych urządzeń obiektowych, szaf sterowniczych, sterowników PLC, oprogramowania SCADA; wykonanie montażu, okablowania i rozruch instalacji.

Poszczególne układy chłodzenia mają własny wymiennik ciepła, pompy cyrkulacyjne, zawory regulacyjne i odcinające, układy regulacji temperatury i inne pomocnicze akcesoria.
Sterowanie i działanie instalacji jest całkowicie automatyczne, ale dla okresowych kontroli i czynności konserwacyjnych przewidziano także lokalne sterowanie i monitorowanie instalacji.

Praca w CERN była dla INTROL S.A. doskonałą okazją do poznania zaawansowanej technologii, zdobycia nowych doświadczeń oraz porównania własnych umiejętności z poziomem światowym. Jak się okazało wykonane przez Introl S.A i całe konsorcjum innych firm prace zostały wysoko ocenione przez CERN. Odtąd polskie firmy są postrzegane w CERN jako przedsiębiorstwa solidne, dysponujące pracownikami o wysokich kwalifikacjach i doświadczeniu.
Zamiarem firmy INTROL S.A. jest pozyskiwanie kolejnych kontraktów oraz dalsza obecność w CERN.

1_small 2_small 3_small 4_small 5_small

Komentarze

dodaj komentarz

Partnerzy serwisu

  • Gigaom_color

Oferty pracy

Więcej

Polecamy